16 октомври, 2019

Радио

Урдата е млечен производ кој е богат со многу хранливи материи, квалитетни протеини и многу калциум.  Но пред се треба да сте сигурни дека консумирате свежа и направена во хигиенски услови. Освен како храна, урдата се користи и во козметичките процедури. Како дел од маските за лице помага за избелување и омекнување на кожата.  Урдата е исто така одлично средство за разубавување на косата и против изгореници од сонце.

Освен тоа урдата го подобрува варењето на храната,

Помага за зајакнување на имуниот систем,

Го зголемува капацитетот на апсорбција на хранливите материи и минерали во цревата,

Помага за здрави коски и заби, поради големата концентрација на калциум,

Ако имате висок холестерол, тогаш урдата може да ви помогне.

Остави коментар

Почетна // живот // Исхрана // Урда – супер храна за здравје и убавина
Горе