Повисоко образование – помалку килограми

30 јуни, 2012
z

Колку е повисок степенот на образование толку е помал ризикот од наднормална тежина, покажа неодамнешната студија спроведена во Австралија.

Во 2005 година бројот на жителите во Австралија кои страдаат од вишок килограми драстично се зголемува и во најголем процент овој проблем ќе ги засегне луѓето со средно образование. Ако денес од вишок килограми страдаат 23’ од луѓето во таа група, после 13 години нивниот број ќе се дуплира.

Дебелината е сериозен проблем што ги засегнува сите социјални групи. Но ние докажавме дека луѓето со помало образование имаат повеќе здравствени проблеми поврзани со големиот број килограми, отколку нивните побогати и високо образовани соученици, коментира еден од авторите на оваа студија.

 

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi