Пикантен и вкусен: Гвакамоле сос

30 јуни, 2013
4

Гвакамоле е пикантен сос каде основни намирници се авокадо и лимон и повеќе зачини, а се конзумирал уште во времето на ацтеките (16 век). Подоцна станува популарен и во Шпанија.

Потребни намирници:

2 зрели парчиња авокадо

1 лимон

1 мала глава црвен кромид

1 домат

1 парче лук

сос Табаско

сол

свеж магданос по желба

Начин на подготовка:

Авокадото се лупи и од него се прави пире со пасирање. Додадете го сокот од свежо цедениот лимон. Исецкајте ги кромидот и доматите ситно, истолчете го лукот и додадете ги во смесата. Зачинете со сол, Табаско и магданос по желба. Конзумирајте со пченкарен чипс.

 

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi