Скала деи Турчи: Најубавата плажа на Сицилија

31 октомври, 2014
18
Скала деи Турчи (во превод „турски скали“ е карпеста плажа на брегот на Реалмонте,
во близина на градот Порто Емпедокле, на југот во Сицилија, Италија.

Поради нејзината необична бела боја, како и по честото спомнување во детективските дела

на писателот Андреа Камилери, плажата станала туристичка атракција,

а исто така е предложено и да се вброи во заштитените предели на УНЕСКО.

Плажата го добила името по многуте напади на турските гусари

кои во минатото го ограбувале регионот,

како и по необичниот изглед кој потсетува на бели скали кои се извишуваат од морето.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris