Кралски помфрит

31 мај, 2014
14

За сите фанатаци на компирите еве еден рецепт за кој ќе ви биде потребно малку повеќе време и труд од класичниот помфрит, но резултатот ќе ве воодушеви.

man-approved-spicy-oven-baked-french-fries-121

Состојки: 8 компири, 2 жолчки, 1 лажичка чили, 1 лажичка ким, 1 лажица мелен црвен пипер, 1 лажичка сол, растително масло, може и свинска маст, прстофат оригано и мајчина душица

Подготовка: Загрејте ја рерната на 220 степени. Компирите излупете ги, измијте ги и исечете ги на тенки парчиња со еднаква димензија (поубаво е да бидат со иста димензија). Во поголем сад сматете ги жолчките. Во друг сад измешајте ги сите зачини. Компирите ставете ги во сматените жолчки и добро измешајте. Додајте ја мешавината од зачини и повторно измешајте. Врз хартија за печење ставена на плех налеваме тенок слој масло. Ги ставаме компирите и печеме 40 минути на 220 степени. На секои 5 до 7 минути ги мешаме компирите, а по желба додека се печат одозгора ги полеваме со масло.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi