Што е потребно за цврсти нокти, коски и коса?

31 декември, 2014
10

На организмот му е потребен многу значаен минерал кој помага за зацврснување на коските, ноктите и косата. Станува збор за минералот силициум.

Силициумот го помага создавањето на ензимот prolyhydroxylase кој е важен при формирањето на колагенот во коските, `рскавицата и сврзното ткиво.

Овој минерал може да се најде во: бадемите, јаболката, цвеклото, целерот, грозјето, кафеавите морски алги, овесот, кромидот, пашканатот, јагодите, семките од сончоглед и други плодови.

За жал, мал процент од луѓето се информирани за значењето на силициумот и последиците од неговиот недостаток.

При недостаток на силициум се јавуваат:

  • голем број брчки на лицето
  • несоница
  • раздразливост
  • грчеви во мускулите
  • слаб развој на коските
  • кршливи нокти
  • опаѓање на косата.

За да ја нормализирате количината на силициум која е потребна во организмот се потребни најмалку два месеци редовно конзумирање храна богата со силициум. Најбогат извор на силициум е растението коњско опавче.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi