20 февруари, 2019

Радио

Покажете дека сте добри во решавање математички задачи и решете го овој проблем. Доколку добиете точен одговор вие сте вистински гениј. Одговорите напишете ги во коментари…

 1. zoki poki

  4+11+3+11+0+1=30
  zada4ata ne e to4no postavena brojot 11 ne smee taka da se dele.
  samo 0,7% od lugjeto moze takvo glupavo pra6anje da pita.

 2. Bejgo

  Samo tretiot red e matematicka ravenka i rezultatot e = 2.
  Prviot i vtoriot red se opticka iluzija so brojki koi ne ucestvuvat vo ravenkata.
  Pozzzz

 3. Elena

  1+1+1+1+1
  1+1+1+1+1
  1+1×0+1=1×0=0+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1=12

 4. KATE

  1 SVE POMNOZENO SO NULA E 0 +1 +1

 5. kire

  abe nemam mnogu poznavanje od matematika,ko Zoki sho obrazlozvit,ama po moe mislenje rezultatot e 12,i ovie tepilava neka daet odgovor da znajme koj e vo pravo,ALOOOOOO,POPARAAAAAA!!!

 6. 10
  Posledniot broj od soodvetniot red i priviot broj od naredniot red treba da se pomnozhat.

 7. Zoki

  2
  Operacija so najvisok prioritet vo ovoj slucaj e mnozenjeto pa doaga sobiranjeto.
  A fintata e sto prvite 2 reda 1+1+1+1+1 se samo ukrasi (vizuelna zamka) ne se povrzani so tretiot red so nikakva matematicka operacija 🙂
  Znaci
  1+0+1=2
  2 konecen !!!

  e Matematiko 🙂

 8. Фб

  Значи, одговорот е 12, затоа што прво се множи, а потоа се собира. А нема никакви загради. Поздрав. 😉

 9. bella

  Od kade gi vadite ovie 12 i 2 jas ne znam. Koga bilo koj broj pomnozen so 0 dava 0. Plus 1 = 1

  • Горан

   кој број ќе го множиш со 0? само едната единица така? затоа што прво се множи а потоа се собира. е сега има финта што првите два реда не се поврзани со третиот со математичка операција и излегува дека само третиот ред е равенка. тогаш одговорот би бил 2

 10. Besko

  Odgovorot e 12
  (znaci, prvo se mnozat brojcinjata pa togas se zbiraat)

 11. Elena

  Одговорот е 2

Остави коментар

Почетна // КАЛАБАЛАК // Докажете дека сте гениј: Само 0,7 отсто од луѓето можат да го решат ова!
Горе