21 март, 2019

Радио

Знаеме дека сакате загатки и тестови, па ви подготвивме уште една.

Оваа математичка задача сигурно ќе збуни, бидејќи секако 2+3 не е 10, но ако го сфатите принципот на кој се пресметува, ќе дојдете до решението…

 1. suzana

  9+5=126 vaka presmetano:
  9+5=14
  14 se mnozi so 9 i se dobiva 126

 2. (9+5)*9=14*9=126 Двата се собираат и се множат со првиот во случајов со 9…

 3. Vasil Nikolov

  (2+3) * po prvata cifra (2) =10
  (8+4) * 8 = 96 …..
  Resenieto

 4. mile

  prviot + vtpriot broj pomnozeni so prviot broj 🙂

 5. ilco

  btw , aj pisete storija sto se e potrebno da si genij, zosto ova zagatkive definitivno me zamisluvaat sto pamet si nosam. znam deka imam nadprosecen IQ ama da gi resavas zagatkive od prva malce cuden mi e kriteriumot. sto e uste pocudno ucev matematika do vtora sredno .. jbg doktor:)

 6. ilco

  (9*9) + (9*5) = 126
  vaka se pisuvase so zagradive .. hmm??!
  ako loso sum go napisal ispravete ja ravenkata 🙂

Остави коментар

Почетна // КАЛАБАЛАК // ЗАГАТКА КОЈА ЌЕ ВЕ СКРШИ: Кој ќе го реши ова, тој е ГЕНИЈ!
Горе