17 јули, 2019

Радио

На овие 10 начини портокалите помагаат на нашиот организам во борбата против болестите и штетните микрочестички од околината:

1. Портокалитесе богати со витамини и минерали кои се потребни дневно за правилно функционирање на телото.

2. Го штити нашиот кардиофаскуларен систем и помага при прочистување на масните наслаги во него.

3.Помагаат и при заштита на нашите заби и коски.Од минералите има калциум кој лесно се абсорбира, магнезиум, калиум и фосфор.

4. Добро познато е дека портокалот е добар и за регулирање на крвниот притисок. Истражувач професорот д-р Кетрин Beгхарт истакна дека портокалите имаат највисок процент на антиоксиданси од сите овошја.

5. Нивното секојдневно консумирање помага да се намали нивото на холестерол во крвта.

6. Помалку е познато дека портокалите ги штитат и бубрезите.

7. Портокалот содржи многу витамин, Б, Ц, витамин А и витамин Е, и е добар сојузник во борбата против разни инфекции.

8. Сокот од портокали помага да се заштити кожата, особено во зима. Во текот на постудените периоди портокалната киселина ќе ги отстрани мртвите клетки од кожата, и брзо ќе стане мека и мазна. 

9. Портокалите ни помагаат и во прочистување на крвта. Витаминот Ц го промовира апсорпција на железо, го зајакнува имунолошкиот систем, го забрзува заздравувањето на раните и помага да се неутрализираат слободните радикали.

10. Антиоксидансите го намалуваат влијанието на отрови, кои се ослободуваат кога телото е под стрес. Со што се намалува можноста од оштетување на нервните клетки, за да имаме безгрижно стареење.

Остави коментар

Почетна // живот // Исхрана // 10 причини зошто треба секој ден да јадеме портокали
Горе