Ефикасна маска против опаѓање на косата од 1 состојка и вода

28 февруари, 2015
10

Со долга примена на оваа маска косата станува поквалитетна и подолга, а супер предност е што одговара на сите типови коса.

maska-protiv-opaganje-na-kosata-od-1-sostojka-i-voda-01.jpg

Маската се состои од само 1 состојка помешана со малку вода – квасец.

Витаминот Б од квасецот може да направи чуда за здравјето на косата, затоа испробајте ја маската пред следното миење.

Потребни ви се 2 лажици квасец и 6 лажици топла вода или млеко, ако сакате. Промешајте ги додека не добиете еднолична смеса и оставете ја да отстои половина час.

maska-protiv-opaganje-na-kosata-od-1-sostojka-i-voda-02.jpg

Маската нанесете ја на темето и масирајте го коренот. Држете ја половина час, а потоа измијте ја со топла вода и благ шампон.

Ќе забележите дека квасецот ќе се стврдне по неколку минути, но не се плашете, лесно се измива.

Третманот може да го правите 1-2 пати во неделата, а првите резултати ќе ги забележите по 3-4 недели.