Домашни кифлички со сирење и кулен

31 мај, 2016
11

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ ЗА ТЕСТОТО:

* 1/2кг брашно

* 25гр свеж квасец или едно пакетче сув

* малку сол

* 1 јајце

* 1 лажица шеќер

*2,5дл млеко

* 6 лажици масло

ЗА ФИЛОТ:

* моцарела сирење

* 100гр кулен

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Замесете го тестото и оставете го да отстои. Расукајте го и направете две или три топчиња. Расукајте ги и исечете ги на 6 или 8 дела. Ставете едно парче кулен и едно парче моцарела, па повторно оставете ги да отстојат. Можете да ги премачкате со растопен путер, да ги зачините со сушен лук или малку бибер, по желба. Кифличките печете ги на 180 степени на хартија за печење 15-20 минути.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi