25 септември, 2017

Радио

Класичен оброк од јајца и сланина подготвен на нешто поинаков, покреативен начин.

Состојки:

  • 12 парчиња сланина
  • 6 јајца
  • бибер
  • оригано
  • маслиново масло

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени.

Со маслиново масло благо подмачкајте калапи за мафини (6 калапи)

Отстранете ја маснотијата од сланината и во секоја дупка за мафини ставајте по две парчиња.

Во секој калап внимателно скршете по едно јајце.

Печете во загреана рерна околу 15 минути.

Готовите јајца посипете ги со бибер, оригано и послужете со домат или друга свежа салата.

На здравје!

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Јајца со сланина на необичен начин
Горе