20 септември, 2017

Радио

Состојки:

 • 500-600 гр брашно
 • 300 мл млака вода
 • малку масло
 • 30 гр квасец
 • 5 лажици шеќер
 • сусам

Начин на подготовка:

 1. Квасецот растворете го во вода, додајте шеќер и кога ќе се раствори додајте брашно. Замесете средно тврдо тесто. Кога ќе биде глатко покријте го да одмори 30 минути.
 2. Растегнете го тестото на дебелина од 1,5 см и вадете поголеми погачици, а потоа од нив со чаша вадете помали. Така добивате исечени ѓевреци. Прекријте со фолија.
 3. Во тенџере ставете шеќер и карамелизирајте го па додајте 1 л вода. Кога ќе зоврие спуштајте ги ѓевреците и гответе ги околу 2 минути.
 4. Вадете ги на крпа на која сте ставиле сусам. Посипете ги со сусам, а потоа наредете ги во плех на кој сте ставиле хартија за печење.
 5. Рерната вклучете ја на 200 степени и печете околу 30 минути.

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Направете домашен крцкав ѓеврек
Горе