20 септември, 2017

Радио

Состојки:

  • 1 шолја путер
  • 1 лажичка ванилин екстракт
  • 6 лажици шеќер во прав
  • 2 шолји брашно
  • 1 шолја мелени ореви
  • 1/3 шолја шеќер во прав – за декорација

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени.

Добро разматете ги путерот и екстрактот од ванила. Полека додавајте шеќер и брашно.

Потоа додајте ги оревите.

Од тестото направете топчиња. На плех ставете хартија за печење и наредете ги топчињата. Печете во рерна околу 10 минути.

Кога ќе се изладат, посипете ги со шеќер во прав.

Уживајте!

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Руски чајни бомбици- Десерт готов за 15 минути
Горе