Тост со топено чоколадо

29 февруари, 2016
23

Потребни состојки за 1 тост:

2 парчиња леб (препорачливо бриош, заради слаткиот вкус)

2-3 лажици слатка павлака или изматен шлаг крем

3-4 коцки млечно или црно чоколадо

Подготовка:

Загрејте го тостерот на средна температура.

Размачкајте го изматениот шлаг на двете парчиња леб.

Cokoladen-tost-za-koj-kje-vi-bidat-potrebni-samo-5-minuti-02

Распоредете го млечното чоколадо на парчето леб така што ќе го покриете секој дел.

Cokoladen-tost-za-koj-kje-vi-bidat-potrebni-samo-5-minuti-04

Ставете ги парчињата леб едно врз друго и ставете го во тостер 3 минути, или се додека чоколадото не се стопи. Не го вадете од тостерот прерано, но и не чекајте тој да се разлее по целиот тостер.

Cokoladen-tost-za-koj-kje-vi-bidat-potrebni-samo-5-minuti-06

Уживајте во вашиот чоколаден тост пред да сфатите дека некој веќе го „средил“.

desert-za-5-minuti-tost-so-topeno-cokolado-2.jpg

desert-za-5-minuti-tost-so-topeno-cokolado-3.jpg