Дали треба да пиете вода за време на оброк?

29 февруари, 2016
16

Многумина имаат навика да пијат вода за време на оброкот меѓутоа новите истражувања покажуваат дека тоа не ездраво и дека нови повеќе штета отколку корист.

-Пиењето вода за време на оброк може повеќе да ви наштети отколку да ви помогне. Преголемата количина течност за време на оброкот може да предизвика надуеност, проблеми со варењето и да ја спречи правилната апсорпција на хранливите материи, велат нутриционистите.

Водата, имено, не би требало да се пие барем половина час пред и еден час по јадењето. Доколку сепак мора да се напиете, пијте мали голтки. Големите голтки и големата количина вода за време на јадењето оже да ги разреди резервите на хлороводородната киселина во желудникот, а таа е клучна за правилна разградба на хрната.

Доколку сакате да го подобрите процесот на варење, поработете на подолго џвакање на храната, јадете кога сте опуштени и конзумирајте повеќе горки и кисели намирници.

-Овие навики ги стимулираат жолчката и протокот на ензими и така создаваат идеални услови за разградување на храната и максимална апсорпција на хранливите материи, додаваат нутриционистите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi