Зеленчук кој нутриционистите го јадат секој ден – поради него се слаби и не заболуваат од ништо

30 јуни, 2016
1

Ако сакате брзо да се заситите и притоа да ја сочувате витката линија, јадете келераба, советуваат нутриционистите.

Овој исклучително нискокалоричен зеленчук изобилува со влакна кои обезбедуваат подолго чувство на ситост и го поттикнуваат варењето, поради што особено се препорачува на лицата кои сакаат да се ослободат од вишокот килограми.

Келерабата е одличен извор на Витамин Ц, па со самото тоа го зајакнува имунитетот, го неутрализира дејството на штетени, слободни радикали и го забавува стареењето.

Благотворно делува на кардиоваскуларниот систем бидејќи го намалува нивото на лош холестерол во крвта. Го стабилизира нивото на шеќер во крвта, па се препорачува кај хипогликемија и дијабетес.

Со редовно конзумирање на свежа келераба се намалува ризикот од појава на камен во бубрег, додека присутниот калиум го намалува високиот крвен пристисок.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris