Најдобриот домашен антибиотик и средство за превенција од рак!

30 ноември, 2016
4

Златна мешавина – мешавина од мед и куркума!

Оваа смеса која можете да ја направите сами се вика златна мешавина и тоа не само поради бојата, туку и поради големите позитивни ефекти врз здравјето на луѓето.

Куркумата и медот имаат силни противзапалителни и антиканцерогени својства. Тие уништуваат многу врсти на бактерии кои предизвикуваат различни болести и ја зајакнуваат природната отпорност на организмот. Куркуминот, активната состојка на куркумата, делува на над 150 различни болести.

Состојки:

1 кафена лажичка изрендана кора од лимон
1 кафена лажичка куркума
100 гр. мед
2 кафени лажички јаболков оцет
прстофат црн бибер

Подготовка:

Во соодветен сад измешајте ја куркумата, јаболковиот оцет и црниот бибер. Потоа додадете ја изренданата кора од лимон и медот. Убаво измешајте ги сите состојки додека не добиете воедначена смеса. Ставете ја смесата во стаклен сад (чаша или тегла) и чувајте ја во фрижидерот. Дневно се зема по една голема лажица од златната мешавина. За најдобри резултати мешавината треба да се зема наутро. Држете ја во устата додека се растопи и потоа проголтајте. Треба да почекате неколку минути пред да јадете или пиете вода или некоја друга течност. Златната мешавина се препорачува и на луѓето кои боледуваат од хемофилија или висок притисок бидејќи куркумата го намалува ризикот од згрутчување на крвта и го регулира крвниот притисок.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi