Има ли смисла да се трча кога врне?

31 октомври, 2017
Има ли смисла да се трча кога врне?

Надвор врне, а вие немате чадор. Интуицијата и здравиот разум ве тераат да се стрчате, но дали науката има поинакво мислење?

Minute Physics објаснува:

Ако стоите на едно место, поминувате повеќе време под дождот. Ако трчате, се соочувате со повеќе врнежливи капки.

Количеството дожд што паѓа врз вас не се менува, без разлика колку брзо се движите. Ако не се движите, ве мокри само дождот што паѓа одозгора, но ако се движите, се соочувате со капки вода и од страните, што ве прави повеќе мокри. Затоа во секоја дадена секунда  најмногу ќе останете  суви, доколку стоите на едно место.

Стана јасно дека за даден временски период количеството на дожд што паѓа врз нас, не се менува, без разлика колку брзо се движиме. Значи вкупното мокрење ќе биде еднакво на мокрење за секунда од паѓачкиот  дожд, помножено со времето поминато под дождот, плус намокреното за метар од страничните капки помножено со толку метри, колку што сте поминале.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi