Паметните телефони и таблетите го нарушуваат сонот

13 јануари, 2017
13

На Политехничкиот институт во Њујорк било спроведено истражување со кое се докажало дека новите технологии како паметните телфони или таблет уредите го нарушуваат сонот и влијаат полошо да спиеме.

Со истражувањето е откриено дека оние кои поминуваат два или повеќе часа пред уредите со позадинско осветлување како што се паметните телефони или таблет уредите го потиснуваат мелатонинот.

Тоа потиснување може да доведе до проблеми со спиењето, особено кај тинејџерите. Научниците истакнале дека овие уреди треба да се избегнуваат да се користат непосредно пред спиењето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris