23 април, 2018

Радио

Состојки 

  • 500 – 550g кекси со путер
  • 50g капучино прашок
  • 2,5dl млеко
  • 2 лажици какао
  • 3 јајца
  • 6 лажици шеќер
  • 5dl слатка павлака

Начин на подготовка 

Изматете ги јајцата со шеќерот, додадете ја слатката павлака и повторно матете за да добиете цврст фил. Потоа додадете две лажици какао и мешајте додека не добиете единечна смеса.

Прелијте го капучино прашокот со врело млеко. Секој од кексите натопете го млекото и редете ги на послужавник за торта. Кога ќе го наредите првиот слој премачкајте го со филот, а потоа повторувајте ја постапката се додека не ги потрошите сите кекси и филот.

По желба, последниот слој може да биде филот, или пак кексите, кои можете да ги прелиете со топено чоколадо.

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Брз капучино колач со бисквити
Горе