15 декември, 2018

Радио

Потребни состојки:

500 мл. млеко

150 гр. гриз

100 гр. шеќер

500 мл. вода

300 гр. малини

3 пудинга од ванила

100 гр. шлаг

Припрема:

Ставете го млекото во тенџере на оган да зоврие, па додајте го гризот и гответе околу 2 минути со постојано мешање. Смесата сипете ја во тава.

Во тенџере на оган ставете 500 мл. вода да зоврие, па додајте ги малините и шеќерот. Разматете ги трите пудинга и додајте ги во тенџерето, гответе се додека смесата не се згусне, па сипајте ја врз смесата со гриз.

Оставете ја тортата да се олади и стегне во фрижидер околу 2 часа, па врз тортата нанесете претходно подготвен шлаг. Добар апетит!

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Брз колач со малини
Горе