13 ноември, 2018

Радио

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

– 400 мл. јогурт
– 2 јајца
– 2 пакетчиња ванилин шеќер
– прстофат сол
– 2 лажички шеќер
– 20 лажици брашно
– 1 пакетче прашок за пециво
– масло за пржење

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Измешајте ги сите состојки додека не се претворат во еднолична смеса. Доколку забележите дека вашата мешавина е ретка, слободно додадете уште неколку лажици брашно.

Вадете мали топчиња со лажица (и со прсти), и пржете во врело масло. Сепак, внимавајте да не биде прежешко.

Штом забележите дека тестото добило црвенкаста боја (а тоа ќе е за кратко време), превртете ги и на другата страна. Доколку ги пржите во многу масло, тие ќе се превтруваат и самите.

Вадете ги во чинија обложена со салфети, за да се впие вишокот масло.

Посипете со шеќер во прав и со чоколаден прелив (по вкус).

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Брзи крофни готови за 10 минути
Горе