Брзо, лесно и без печење!

2 март, 2017
6

Состојки:

  • 400 гр бисквити
  • 300 гр ресани
  • 1/2 л јогурт
  • 200 мл кисела павлака
  • 8 лажици шеќер
  • 1 ванилин шеќер
  • 1/2 л слатка павлака за шлаг

Начин на подготовка:

Исечкајте ги или искршете ги бисквитие на поголеми парчиња.

Во посебен сад измешајте јогурт (може и овошен), кисела павлака, шеќер и ванилин шеќер, па додајте искршени бисквити. Сè добро измешајте.

Обликувајте по желба. Ставете во фрижидер добро да се излади и бисквитите да ја впијат течноста.

Разматете ја слатката павлака и украсете го колачот.

Оставете го колачот добро да се излади, послужете и уживајте!