15 декември, 2018

Радио

Состојки:

 • 1 шолја јогурт
 • 1 шолја шеќер
 • 2 јајца
 • 1,5 шолја брашно
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • џем од сливи, јагоди или по желба

Начин на подготовка:

 1. Веднаш вклучете ја и загрејте ја рерната на 250 степени.
 2. Разматете јајца, ванилин шеќер и постепено додавајте шеќер, па јогурт и на крај измешано брашно и прашок за пециво.
 3. Тепсијата обложете ја со хартија за печење, потоа ставете ја смесата и печете 5-10 минути.
 4. Печената кора извадете ја заедно со хартијата и свиткајте ја така во влажна чиста крпа.
 5. Свиткајте ја во ролат. Оставете ја така да стои, а потоа отстранете ја хартијата па повторно свиткајте.
 6. Ролатот така чувајте го 10 минути, потоа филувајте го со џем и повторно свиткајте го и оставете го да се излади и да стегне. Посипете со шеќер во прав.

 

Остави коментар

Почетна // Рецепти // ДОМАШНО, БРЗО И ВКУСНО: Ролат готов за само 15 минути!
Горе