11 декември, 2018

Радио

Потребни состојки:

–          500 гр бисквити

–          1 маргарин

–          4 јајца

–          250 гр шеќер во прав

–          250 чоколада

–          250 мл млеко

–          200 гр сецкани ореви

–          5 лажици рум

–          2 кесички шлаг

Подготовка:

На пареа изматете ги јајцата со шеќерот во прав, па додајте ја исецканата чоколада и варете додека не чоколадата не се растопи. Посебно изматете го маргаринот и додајте го во изладениот крем. Издробените бисквити прелијте ги со вреелото млеко, во кое го ставивте румот. Во таа смеса ставете го изладениот крем и сецканите ореви. Обликувајте ја тортата и премачкајте ја со шлаг.

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Ескимо торта
Горе