Еве како да подготвите брзи домашни панцероти

24 јануари, 2017
5

Состојки:

  • 2 чаши брашно
  • 1 чаша јогурт (или кисело млеко)
  • малку сол
  • 1 прашок за печиво
  • 1 лажичка шеќер

 

Состојки за фил:

  • 200 гр шунка Пекабеско
  • 100 гр кашкавал
  • масло

 

Начин на подготовка:

Соединетете ги брашното, јогуртот, солта, прашокот за печиво и шеќерот.

Замесете тесто, поделете го на 6-7 делови и направете топчиња. Прекријте ги и оставете ги да отстојат 30 минути.

Изрендајте шунка и кашкавал, па измешајте.

Секое топче растегнете го и на една половина ставете фил. Преклопете со другата половина и затворете со виљушка.

Пржете на врело масло додека не поруменат.

Ставете ги на салфети за да се исцеди вишокот масло.