15 декември, 2018

Радио

Потребни состојки:

150 гр. шеќер

100 гр. непечени бадеми

Кора од 1 лимон

250 гр. путер

50 гр. пченкарно брашно

300 гр. брашно

1 жолчка

Сок од 1 лимон

4 лажици екстракт од ванила

За фил:

120 гр. путер

100 гр. свежи малини

500 гр. шеќер во прав

Припрема:

Загрејте ја рерната на температура од 180 степени целзиусови. Во посебен сад изматете го шеќерот, ренданите бадеми, кората од лимон и путерот. Матете со миксер, па додајте го брашното, жолчката и сокот од лимон и повторно изматете се додека смесата не се соедини.

Од тестото формирајтетопчиња со дијаметар од 2 сантиметри, наредете ги во тава за печење на која претходно сте ставиле хартија за печење и притиснете ги со вилушка. Печете 15 минути на температура од 180 степени, па извадете ги и оставете ги да се изладат.

За филот, изматете го путерот, па постепено додавајте ги малините и шеќерот во прав и постојано матете со миксер. Врз секое колаче нанесете од филот со малини, па поклопете со друго колаче. Послужете на чинија за сервирање. Добар апетит!

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Колачиња со лимон, ванила и малини
Горе