3 јуни, 2020

Има ли нешто поубаво од крцкаво и вкусно јадење….???

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

½ килограм пилешки гради исечкани на долгнавести парчињa

3 големи лажици сенф

3 големи лажици мед

60 грама солени грицки

сол и бибер

мало лажиче лук во прав

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Во помал сад измешајте ги сенфот и медот.

Солените грицки истолчете ги и измешајте ги со останатите зачини.

Парчињата пилешки гради ставете ги прво во смесата од сенф и мед и подоцна во миксот од грицки и зачини.

Вака подготвените пилешки прсти наредете ги во тава за печење обложена со хартија и печете 20 минути на 22о степени Целзиусови во претходно загреана рерна.

Уживајте во крцкавиот вкус!!!

Остави коментар

Почетна // Eat & Drink Story // Крцкави пилешки прсти
Горе