19 септември, 2018

Радио

Состојки:

 • 2 тиквички
 • 1 јајце
 • 200 гр шунка
 • 200 гр кашкавал
 • 100 мл млеко
 • 5 лажици брашно
 • топка моцарела
 • сол
 • бибер
 • масло

Подготовка:

 1. Брашното, јајцето и млекото ставете ги во сад и мешајте, па додадете ги зачините.
 2. Тиквичките исечете ги на ленти, ставете им сол, и убаво поминетеги во смесата со јајце,брашно и млеко. Ставете ги лентите на плех со хартија, и на нив наредете шунка, кашкавал и моцарела.
 3. Замотајтеги лентите од тиквички во форма на ролат и затворете ги со фолија.
 4. Печете 20 минути на температура од 180 степени.
 5. Добар апетит и добра забава!

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Мини ролати од тиквички и сирење
Горе