15 декември, 2018

Радио

Состојки:

  • 200 гр грав
  • 1 главица кромид
  • 1 чешне лук
  • масло
  • мелен пипер

Начин на подготовка:

  1. Потопете го гравот во вода и оставете го неколку часа (најдобро преку ноќ).
  2. Променете ја водата и гравот сварете го додека зрната не омекнат.
  3. На масло пропржете ситно сечкан кромид, додајте мелен пипер и исцеден грав. Пиперките подгответе ги за полнење, па наполнете ги со грав.
  4. Подредете ги во длабоко тенџере, налијте вода, па оставете ги да се крчкаат на слаб оган.
  5. Кога ќе бидат готови, запечете ги во рерна.

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Пиперки полнети со грав
Горе