11 декември, 2018

Радио

Состојки:

–          1 главица карфиол

–          3 варени јајца

–          1 кромид

–          3 лажици сенф

–          3 лажици јаболков оцет

–          2 лажици копар

–          зачин по вкус

 

Приготвување:

Карфиолот поделете го на цветови, па варете го во солена вода додека не омекне (пазете да не го преварите)

Кромидот исечете го по желба (на полукругови или ситно), исто така исецкајте ги копарот и јајцата. Ние користевме црвен кромид.

Во садот каде што ќе ја приготвувате салатата, ставете сенф, зејтин и оцет и добро промешајте ги, додајте ги и останатите состојки и зачинете по вкус.

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Салата со карфиол
Горе