Швајцарска погача од компири!

21 март, 2017
12

Состојки:

  • компири
  • сол
  • путер

Начин на подготовка:

  1. Компирите измијте ги, згответе до половина, па изрендајте ги. Посолете по желба, измешајте па ставете ги во тава во која на слаб оган сте растопиле малку путер.
  2. Компирите распоредете ги по тавата во облик на палачинки и со дебелина од околу еден сантиметар.
  3. Палачинките од компири пржете ги на слаб оган додека не поруменат од двете страни.
  4. Послужете со павлака или било каков намаз.