16 јули, 2018

Радио

Потребни состојки:

  • 14 јајца
  • 1 и ½ шолја шеќер во прав
  • 450g маскрапоне
  • 3 и ¾ шолји брашно
  • 5 лажици путер
  • 3 лажици обичен шеќер
  • 4 шолји млеко
  • 3 лажици инстант кафе
  • Малку какао во прав за декорација

Подготовка:

Изматете ги 6-те жолчки од јајцата со шеќерот во прав, а потоа, додадете го и маскарпонето.

Потоа, додадете ги и 6-те белки, претходно изматени и смесата оставете ја да се олади околу два часа.

Измешајте го брашното со осум јајца, а потоа додадете ги растопениот путер и шеќерот.

На смесата додадете го и брашното и добро измешајте. По брашното, започнете полека, да го додавате и млекото.

На крај, додадете една шолја кафе.

Погледнете го видеото подетално:

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Совршено слатко уживање – Тирамису од палачинки
Горе