15 декември, 2018

Радио

Потребни состојки:

7 јајца

1 маргарин

100 гр. кокосово брашно

200 гр. шеќер

100 гр. шеќер во прав

1 ванилин шеќер

6 лажици брашно

2 дл. сварено турско кафе

2 лажици какао

50 гр. мелени ореви

1 лист обланда

Изматете ги белките со шеќерот, па додадете ванилин шеќер, свареното кафе, брашно и кокосово брашно. Ставете ја обландата во тава за печење и прелијте ја со смесата. Печете ја кората во рерна на температура од 200 степени целзиусови околу 40тина минути.

Сварете ги изматените жолчки со шеќерот во прав, какаото и 2 дл. вода, се додека кремот не се згусне. Оставете да се излади и додадете го разматениот маргарин и мелените ореви.

Премачкајте ја изладената кора со филот, па украсете ја по желба. Добар апетит!

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Торта со кафе и ореви
Горе