Вкусни ќофтиња во сос од јогурт

2 март, 2017
16

Состојки:

 • 500 гр мелено месо
 • 1 главица кромид
 • 4 чешниња лук
 • леб (мекиот дел)
 • малку млеко
 • 2 јајца
 • 1/2 лажичка прашок за пециво
 • брашно
 • масло
 • сол
 • зачини по желба

Состојки за сос:

 • 200 мл јогурт
 • магдонос
 • 1 мала главица кромид
 • 1 лажичка маслиново масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Во меленото месо додајте јајца, ситно сечкан кромид и лук, половина лажичка прашок за пециво, леб потопен во млеко, па исцеден. Зачинете по вкус и правете топчиња. Секое топче извалкајте го во брашно и пржете ги на масло.
 2. Ситно исечкајте кромид, магдонос и босилек. Во длабок сад добро измешајте маслиново масло и јогурт, па додајте босилек, кромид и магдонос.
 3. Посолете го сосот по вкус и со него прелијте ги готовите ќофтиња.