15 декември, 2018

Радио

Потребни состојки:

2 големи јаболка

100 гр. брашно

100 мл. сок од јаболка

100 гр. овесни снегулки

200 гр. сецкани лешници

200 гр. сецкани урми

½ лажичка сол

½ лажичка цимет

Припрема:

Ставете ги ренданите јаболка, овесните снегулки, брашното, сокот од јаболка, урмите и лешниците го голем сад, па додадете ја солта, циметот и шеќерот и промешајте.

Смесата оставете ја да отстои 15тина минути, за овесните снегулки и брашното да го абсорбираат сокот од јааболка. Потоа од смесата формирајте квадрати со должина од 4 сантиметри и дебелина од 1 сантиметар.

Загрејте ја рерната на 180 степени целсиусови. Тавата за печење намрсете ја со маргарин и наредете ги колачите. Печете 30тина минути. Добар апетит!

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Вкусни коцки од урми и јаболка
Горе