Вкусни лепчиња со сирење

31 март, 2017
15

Состојки:

  • 900 гр брашно
  • 2 шолји масло
  • 1 лажица сол
  • 1 квасец
  • ½ литри млеко
  • 1 јајце
  • сирење

Подготовка:

  1. Се прави тесто од состојките освен сирењето и се дели на неколку дела. Во секое од лепчињата се става сирењето помешано со јајца.
  2. Се редат парчињата во плех, се мачкаат со јајце и се печат околу 20-на минути.