19 септември, 2018

Радио

Потребни состојки:

 

 • 2 црвени пиперки
 • 2 зелени пиперки
 • 2 главици кромид
 • 150г. Грашак
 • 2 моркова
 • 3 јајца
 • 250мл. неутрална павлака
 • 50г рендан кашкавал
 • Сол, бибер
 • Чили во прав

 

 

Начин на подготовка:

 

 1. Се загрева рената на 180ц.. Пиперката се чисти и се сече на парчиња. Кромидот се сечка на подебели кришки , а морковот на тенки кругчиња. Се процедува грашакот , од конзерва, а доколку е замрзнат , треба да се свари, најпрво. Потоа се меша со останатиот зеленчук. Се реди на плех намачкан со зејтин или ватростален сад.
 2. Се матат јајцата , се додава павлака и кашкавал, се се посолува и побиберува. Се прелива зеленчукот и се пече, околу 25 мин.

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Зеленчук од рерна
Горе