Еве како изгледа универзумот на една слика

25 јануари, 2017
2

Научниците проценуваат дека универзумот е стар околу 13,8 милијарди години – и во тоа време бил населен од милијарди галаксии – повеќето од нив претставувајќи неоткриена територија.

Користејќи ги Логаритмичките мапи на универзумот на НАСА и слики од универзумот од НАСА и Универзитетот Принстон, уметникот Пабло Карлос Будаси креирал диск базиран на поглед на универзумот кој е центриран околку Сончевиот систем. Ова значи дека планетата Земја, заедно со околните планети и нашето Сонце, се во средината, а остатокот од универзумот ги обиколува.

Секоја оска на дискот претставува различни погледи на полето – секој зголемувајќи се за коефициент од десет. Ова е едноставен начин да се визуализира нешто толку огромно како видливиот универзум и да се собере уредно во круг.

Null

Обрачот најблизу до Сонцето е галаксијата Млечен Пат, а двете спирали кои излегуваат од Млечниот Пат ја претставуваат Персеовата рака.

Други галаксии се претставени исто така, како и микробрановата радијација во позадината.

Ова е опколено во обрач од плазма – налик на лимбалниот прстен околу човечкото око – нешто што е останато од Големата експлозија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi