Направиле 10 куќи за само 1 ден! Погледнете и како! (видео)

30 ноември, 2017
9

Компанијата ВинСун од Кина “испечатила“ за само еден ден 10 куќи со реални димензии користејќи 3D принтер. Во таа постапка е користен цемент кој брзо се суши, но творците се внимателни и не ја откриваат тајната на оваа технолигија.
Ѕидовите се правени слој по слој од цемент и градежен или рударски отпад.
Пронаоѓачот на принтерот Ма Јихе изјавил дека за добивање на природен камен потребно е да се вработат рудари и да се експлоатира камен кој потоа би требало да се ситни, а сето тоа е штетно за природната средина.
Иако за дизајнирање на 3D принтерот му биле потребни 12 години, Јихе верува дека овој процес ќе се смета за еколошки и економски исплатлив.
Со помош на технологијата се рециклира рударскиот отпад и се претвара во употреблив материјал.
Компанијата се надева дека нивната технологија наскоро ќе биде користена за градење и на облакодери.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi