Вратете ми ја само уште еднаш, и веќе нема да ме видите – Девојките масовно ја враќаат невиноста по хируршки пат

16 март, 2017
6

Се повеќе девојки и жени во БиХ се подложни на хименопластика, за да ја „вратат“ невиноста и како би „чисти“ влегле во брак.

Хименопластиката и понатаму се извршува во приватни центри во БиХ, во кој како што потврдиле од „EuroBlic“, да една жена знае да иде под нож и по неколку пати.

Меѓу пациентките, се, исто така, и жени од етнички групи кои, очигледно, подоцна се сетиле колку, во прилика на мажачка, во нивниот народ невинсота се цени. Свесни дека нивниот брак во старт е осуден на пропаст, ако во него не влеат како од мајка родени, особено ако се омажат за чоек од некое патријархално блискоисточна земја, што во дененшно време тоа често се случува.

Хименоластиката, е корекција која трае од 20 до 45 минути, а чија цена се движи околу 1400 КМ (околу 770 евра)

„Нас само не интересираат нашите пациентки, кои ни ја даваат довербата и кои ги штитиме со целосна дискреција. Одамна веќе престанавме да ги броиме интервенции на химпопластика, кои досега ги правевме“, вели основачот на Центарот за пластична хирургија во Тузла, доктор Златко Берберовиќ.

Воглавно станува збор за девојки од 18 до 25 години старост, но се случувало да хименопластиката биде направена и на девојчиња од 15, и кај жени кои имаат 35 години.

Foto-ilustracija: Profimedia/Corbis

„Причините воглавно се од емоционална природа. Главниот мотив и желба е да во новата емоционална целосна врска се оствари целосно и дека со преврзувањето на раната чувствуваат вина. Тука секогаш е присутен голем емоцинален набој. Следат случаи кај кој се работи за подготовка за стапување во традиционален брак. Така, имавме и неколку интервенции кои следела по случаи на непријавено силување“, истакнува тој.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi