Што значи „стан“ во имињата на државите како што се Казахстан, Пакистан, Киргистан…

16 јануари, 2017
2

Јутјуб каналот „Roots and Routes“ дал одговор на прашањето што значи „стан“ во имињата на бројни држави.

Имено, се работи за староперсиски збор чие значење е „земја“, а кој има индо-европски корени во зборот „ста“, што значи стои.

Зборот „стан“ се однесува буквално на местото на кое луѓето живеат, што значи дека не се користи само во склоп на имиња на држави.

Така, бројни називи на административни покраини, историски региони и движења за независност во некои земји го имаат овој суфикс.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi