11 декември, 2018

Радио

Србија на Евровизија годинава ќе ја испрати Тијана Богичевиќ, која ќе ја исполни песната „Too Deep“.

Автори и продуценти на песната се Борислав Миланов, Бо Персон, Јохан Алкенсас и Лиза Ен-Мари Линдер. Овие автори работеле на многу познати евровизиски песни меѓу кои и победничката на Кончита Вурст – „Rise Like a Phoenix“.

 

Грците оваа година ја избраа нивната позната пејачка Деми, која ќе настапи со песната „This is Love“.

Додека евровизиската песна на Хрватска, која ќе биде претставувана од добро познатиот Жак Хоудек покрена лавина коментари, бидејќи многумина сметаат дека е плагијат. Бугарите се уште немаат избрано свој претставник. Тие ќе одржат големо финале на 11- ти март кога ќе биде избран и овогодинешниот нивен претставник.

Изборот на песна за Евровизија е годишен натпревар одржан помеѓу повеќе активни членки на Европската радиодифузна унија.

Секоја земја учесничка доставува песна која ќе биде изведена во живо на телевизија или радио, а потоа доделува гласови на песните на другите земји за да се одреди најпопуларната песна во конкуренцијата.

Изборот се емитува секоја година од неговото воведување во 1956 година и е еден од најдолготрајните телевизиски програми во светот. Исто така е и еден од најгледаните не-спортски настани во светот, со бројка на гледаност помеѓу 100 и 600 милиони на меѓународно ниво во последните неколку години.

Остави коментар

Почетна // Забава // Музика и Филм // Слушнете ги песните на Балканските претставнички на Евросонг 2017
Горе