Дали е подобро да ги избегнувате слатките и лебот?

4 јануари, 2017
puff-pastry

Доколку настојувате да ослабете, веројатно сте често во дилема кои намирници треба да ги избегнувате, како би ја довеле својата линија до совршенство. Дали од исхраната да ги исфрлите лебот и слатките?

Многуте експерти за исхрана советуваат дека ако сакате да ослабете, за време на вечерата неопходно е да сторите избор: леб или десерт. Но, што е всушност најдобра опција за да изгубите тежина?

За среќа на многу, одговорот на ова прашање е јасен – секогаш е подобро да изберете десерт, иако покрај лебот, десертот од цели зрна изгледа како многу полоша опција бидејќи често содржи шеќер, а со самото тоа и празни калории.

Покрај тоа, според зборовите на научниците, подобро е да се одлучите за десерт, а да го прескокнете со лебот. Имено, повеќето луѓе се големи сладокусци и едноставно нема да бидат задоволни ако оброкот не го заокружат со нешто слатко, односно ако квотата на слатки остане неисполнета, пишува womenshealthmag.com. Доколку го прескокнете десертот, веројатно ќе се чувствувате незадоволни и нема да одолеете пред спиење да изедете барем половина кутија со кекси – што на крај ќе значи дека не сте се одрекнале од ништо, туку сте изеле леб и десерт.

Меѓутоа, треба да обрнете внимание и на видот на десерт што ќе го изедете – подобро прескокнете ја тортата преполна со фил и одлучете се за некаков овошен колач, или пак за оној од темна чоколада и кокос.

 

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi