21 јуни, 2018

Радио

Понекогаш се случува во телото на возрасните да се акумулира дури седум литри вишок на течности. За да ја исфрлите вишокот вода, потребно е да промените некои навики во исхраната и животот.

За рамнотежа и доволна количина на течности во телото на човекот одговорни се две важни минерали, калиум и натриум. Меѓутоа, кога повеќе натриум (готварска сол), водата се врзува и се собира во ткивата.

Сите билки и намирници кои содржат повеќе калиум природно дејствуваат на зголеможено лачење на течности. Затоа се препорачува да јадете повеќе компир, јагоди и банани и да се придржувате на следните 5 совети:

-Намалете го внесувањето на сол, шеќер и масти.

-Секојдневно шетајте или вежбајте половина час да го стимулирате лимфниот проток низ телото.

-Задолжително додадете во менито свежо овошје и зелечук.

-Пијте осум чаши вода на ден, бидејќи што повеќе е снабдено телото со вода, толку помалку ќе ја задржува течноста.

-Јадете краставица, голем пророден диуретик.

Остави коментар

Почетна // живот // Исхрана // Ослободете се од подуеноста: 5 начини да се отстрани вишокот вода од телото
Горе