Домашна маска за лице од банана и мед

2 март, 2017
12

Бананата е продукт кој одлично ја навлажнува кожата и дури помага за намалување на брчките. Кога ќе ја искомбинирате со мед, добивате ефективна маска за лице за сите типови на кожа.

Подготовка

Излупете една банана и изгмечете ја убаво. Потоа ставете една лажица мед и 5 капки лимон. Нанесете ја на вашето лице и врат и оставете ја да делува 15 минути. Потоа исплакнете со млака вода и веднаш ќе ја забележите свежината на кожата.