Хидратантна маска од мед и јаболко

10 јануари, 2017
13

Полезните својства на јаболкото се јасни и познати одамна. Присуството на јаболкото во различните методи за слабеење и правилен режим на исхрана е задолжително, но неговото место во светот на козметиката исто така не е за подценување.

Неопходни продукти за приготвување на маската се ½ излупено јаболко, две супени лажички мед и ½ супена лажичка чај од камилица, сув. Измешајте ги добро трите компоненти со миксер и оставете смесата да одстои во ладилник најмалку 10 минути. Маската се нанесува на темелно исчистено лице. Маската се остава да делува 15-20 минути после што се измива само со млака вода. Се препорачува еднаш седмично редовна хидратација на кожата на лицето со оваа маска.