Совети за свиленa и мазна коса

17 март, 2017
1

Секоја жена сака да има свилена, мазна и мека коса, но повеќето од нас на крајот имаат коса без сјај и заплетени врвови. Ако сакате и вие да станете горда поседувателка на свилена и мека коса, тогаш слледете ги овие ефективни совети кои ќе ви помогнат со сигурност.

 Хранете се добро

 Луѓето велат дека ние сме она со што се храниме, затоа ако вие се храните со брза храна, тогаш и вашата коса ќе има таква состојба. Здравиот начин на исхрана ќе ја зајакне вашата коса на природен начин, без потреба да земате дополнителни додатоци. Заменете пржена храна со овошје и зеленчук, а безалкохолни пијалоци со вода или целосно природни сокови.
 Плакнете ја косата со пиво
 Ова е еден совет, кој најверојатно ќе остане неразбирлив за многу девојки, но испирање на косата со пиво е многу корисноа. Исплакнете ја косата со ладна пиво, а потоа исплакнете и ја со студена вода, за да не остане мирисот на пивото.
 Правете маска од јајца
 Следниот совет за свилена мека коса повторно доаѓа од вашата кујна. Откако ќе ги измиете косата со шампон и балсам, нанесете маска од две живи јајца и оставете ги да дејствуваат 10 минути. Исплакнете со млака вода и радувајте се на неверојатни резултати.
  
 Не ја четкајте косата многу често

Иако сме навикнати да ја четкаме косата по неколку пати на ден, мислејќи дека тоа ќе ја направи посјајна, но работите баш и не стојат така. Честото четкање на вашата коса го стимулира составањето на заплеткани краеви. Одлучете самите кога на косата и е потребно чекање. Кога е мокра користете широк чешел, наместо четка.
 Не ја мијте косата секој ден
 Во никој случај не треба да ја миете косата секој ден, ако таа е со должина до или под рамениците. Долгата коса има потреба од природни масла, кои се губат кога ја миете секој ден. Ако вашата коса е долга обидете се да ја миете на секои три дена, а во меѓувреме го користите различни производи со кои ќе и предадете пристоен изглед.