Целерот го смалува холестеролот

28 април, 2017
3

Целерот е двогодишна зелкаста билка. Коренот му е меснат и вретенест, листовите се темнозелени и сјајни. Коренот на целерот содржи етарско уље, апин, тирозин, колин, аспарагин, пентосан и масти како и минерални соли: натриум, фосфор, калциум и калиум. Богат е со витамини Ц, Е и К.

Целерот делува антибактериско и антимикотично.

Оваа билка го регулира крвниот притисок бидејќи поседува активни супстанци кои ги опуштаат ѕидовите на артериите. Докажано е дека го снижува нивото на лошиот холесторол и шеќерите во крвта. Користете го во исхранта и ќе го подобрите имунолошкиот систем. Исто е добар за лекување на промискуитет, кашлање, астма, воспалени на бели дробови, реума, бубрег и болести на мочните канали. Поради високото ниво на терпен и етарско уље, делува антибактериски и антимикотично во слузокожата на мочните канали и цревата. Помага при диети и одличен е против целулит. Може да го конзумираат сите освен трудници. Коренот се користи за салати, варива и како зачин. Во 100гр корен од целер има 7 калории, 320 мг магензиум и 16 микрограма фолата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi